המדריך
עיתון עיצוב  
 
 
roller

d

גיפ 3

אוריין

d

domus

domus

גיפ 4

domus

d

גיפ 14

d

dd

d

dd

domus

d

     
חיים בסרט

על מים וזכויות האדם, בחנות שלפנינו


גיורא אוריין

חנות ראשונה נפתחה ליצרנית מי השתייה הנקיים  MARIE-STELLA MARIS, שקמה לפני כשנתיים, כשהיא נושאת על דיגלה את החלטת מועצת זכויות האדם באו"ם (64/292) – שכל אדם זכאי למים נקיים לשתייה והיגיינה.

היצרנית הזו גורסת, שלא רק שמגיע לכל אחד מים נקיים – מגיעים לו בכלל מיים מינראליים עם מרכיבים אורגניים, בניחוח ארומטי של גרניום וקוקוס, המפנקים את הושט ועור הגוף.
בדומה, למשל, למותג האופנה הישראלי comme-il-feut, שמוכר בגדים אופנתיים יקרים לנשים שיכולות להרשות זאת לעצמן, תחת האידיאולוגיה של העצמה נשית, גם המותג הנוזלי הזה מתהדר באג'נדה חברתית: "באמצעות האינטרסים האישיים שלנו ועל ידי הצעת מגוון רחב של מוצרי מים וטיפול בחנות שלנו, אנחנו מסוגלים לשנות את חייהם של אחרים. עבור כל מוצר שאתה רוכש, MARIE-STELLA-MARIS תורמת סכום קבוע לפרויקטים בתחום מים שתייה נקייה בעולם", הם מסבירים.
אחרי שהבנתם שהמסחר במים נבע מהרצון להיטיב עם זכויות האדם, בואו ושמעו מהיכן באה ההשראה לעיצוב החנות החברתית. את החנות הראשונה שלהם ששמה "ארכיון", הם פתחו עתה באמסטרדם, אותה עיצבו, לדבריהם, בהשראת הצלם ויליאם קליין. קליין, אם כבר מדברים על מסר חברתי, קנה את עולמו כסוציופת מוחלט ושובר מוסכמות. ילד יהודי עני וגאון סרקסטי, שגדל בביבים של ניו-יורק ועשה קריירה משבירת חוקי הטכניקה והיופי של הצילום, הנקי והמיופייף, הוא השתמש במצלמה שלו כמכונת ירייה שיורה צילומים מטושטשים, מגורענים, של ניו יורק כאוטית, אלימה ומדכדכת. עיצוב החנות עשה רומנטיזציה מזקקת לאווירה השחורה לבנה שבצילומי קליין, כמו בסירטו המפורסם משנת 1958  'Broadway by Light' , בו הוא מציג את העיר דרך שלטי הניאון המפורסמים שלה, המפזזים, פומפוזיים וסליזיים שלה.
פה עוברים שלטי הקולנוע של ברודווי הפשטה מזככת, ולובשים חזות נקייה וצחה, המנגידה אותיות שילוט שחור, עם סביבה בהירה, טהורה והיגיינית. בדיוק אותה סביבה מהוגנת וסטרילית שקליין השתדל כל כך ללכלכך, ילד רע ומרדן שכמותו.
"ארכיון" מתנשאת ל-2 קומות, המציעות את מוצרי המים של המותג, בעיצוב המשדר "איכות, יצירתיות ואופי". קומת המרתף מציעה למבקרים קפה ריחני וידידותי, כמובן במים רותחים של המותג. על הקיר תערובת של אריחים לבנים ואפורים, בר וכמה שולחנות שבאים לתת תחושה של ניו יורק, או פריז, אתם תחליטו.

לכתבה זו לא התפרסמו תגובות תגובה לכתבה

          חיים בסרטחיים בסרטחיים בסרטחיים בסרטחיים בסרטחיים בסרטחיים בסרט 

דינה שהם // עיצוב תקשורת חזותית        בניית אתרים // QualityNet        כל הזכויות שמורות // מתחמי עיצוב בע"מ