המגזין
עיתון עיצוב  
 
 
נערה

גיפ 7

גיפ 2

domus

גיפ 21

גיפ 50

d

domus



אוריין

d

d

domus

domus

bob dylan

face

domus

d

בלון





     
המעצב והים

גיורא אוריין

בית המלון החדש שעיצב מרסל וונדרס במיאמי ביץ', משתדל לעמוד על מדף אחד עם דלאנו של סטארק ולעשות הכל כדי להתנתק מהסביבה, אפילו במחיר של רעש סביבתי

לפני כשבועיים (7.12), נפתח על רצועת חופה של מיאמי-ביץ' שבפלורידה, בית המלון החדש Mondrian Hotel, בית המלון הראשון שעיצב מרסל וונדרס מחוץ לארצו הולנד. בניגוד לשמו, אין בעיצוב המלון שום דבר מונדריאני, וגם שום דבר שמדבר עם האקזוטיקה הסובטרופית, של חצי האי שבחוג הסרטן - לא בננות, עצי קוקוס או קירות סיד לבן. לעומת זאת, המעצב מכריז על עיצוב של פנטסיה מודרנית, בהשראת האגדה "היפיפיה הנרדמת". החללים מעוצבים בשיק דרמטי, מרוהט היטב בפריטים מהסטודיו של וונדרס (Moooi), שמייצר הכל מתאורה, ריצוף ועד לריהוט, ככסאות, שולחנות וספות. בשטח החוץ של המלון, ניצב בר הנראה כעוגת קרם גדולה, מקורה בגג עגול ולבוש שמלת וילונות. הבר משקיף אל פינות הסבה מפנקות, המשקיפות אל מרחבי האוקיינוס. יש מעצבים שהיו מרהטים את רחבת ההסבה בריהוט חוץ, מבמבוק או מפלסטיק סקסי. וונדרס ריהט אותו כמו שמרהטים לובי של בית מלון: ריהוט מגונדר, כריות משי ענקיות והכל על שטיח ענק, עמוס בעיטורים (לא, אין שם הדפסי דיוקן של וונדרס עם אף מזהב). נראה כאילו הוציאו את תכולת הלובי של בית המלון החוצה ומיקמו אותה מול הים. אז אם רוצים לברוח מהאינטריורס העמוסים, אל הטבע, וונדרס מספק לבורחים סלון המתאים לחללי פנים, באדום עז - כדי שבאמת הוא לא ישתלב בטבע וירעיש במלוא יצריו מול הים הרוגע, וכדי שאפשר יהיה לחוש במרחבים - הוא מקיף את הרחבה בוילונות לבנים ענקיים. כל זה בערך כמו ללכת לרחוץ בים, לבושים במחלצות. פינה סלונית אחרת בגינת בית המלון, מרוהטת באייקונים של וונדרס וצבועים כולם ירוק. למה? כנראה כי הם ממוקמים בגינה.
חללי הפנים של המלון מעוצבים בצורה מוצלחת יותר ואפילו מפעימה, למי שסובל אובר עיצוב. פואייה בוהק בלבן (קירות צבועים בסיד כבר הזכרנו?), רצפת שיש לבנה וזכוכיתית וריהוט צבוע בשלייף לאק לבן וחלק. בתוך ארמון הקרח הקטן הזה, מתפתל מעלה מדרגות שחור ובקצוות מפוזרים רהיטים שחורים.
מכל התיאורים עד כאן, קשה להתאפק מלשאול עם יש קשר בין העיצוב של מונדיראן לזה של השכן, Delano של פיליפ סטארק אשר בסאות' ביץ'. אז נכון שאף אחד לא המציא את הצבע הלבן, אבל מונדריאן הוא מאד מרסל וונדרס ודלאנו הוא מאד פיליפ סטארק, למרות שאת הרהיטים שלו לא עיצב סטארק, אלא גאודי וסלבדור דאלי. דלאנו נראה כמו ריץ' ומונדריאן נובו-ריץ', דלאנו נראה כמו מיליון דולר ומונדריאן נראה כמו מגזין כרומו, המספר על מקומות שנראים כמו מיליון דולר. את העבודה כאטרקציה לתיירים אפשר לסמוך שהוא יעשה - זה המותג וונדרס ויש כאן בועה פנטסטית ללא ספק. עיצוב הפנים יכול לספק יופי של תמונות למגזינים לעיצוב.
אדריכלים יכולים לעצב פנים ומעצבי פנים לעתים עושים אדריכלות, מה שבטוח זה, שלא כדאי שמעצבי פנים יעשו אדריכלות נוף.



10   9   8   7   6   5   4   3   2   1  

        הכניסה לבית-המלון. נברשות זכוכית בפעמוני זהב ואנחנו אפילו עוד לא נכנסנו ללובי

המעצב והים

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות תגובה לכתבה
1. מעניין
אתה כותב משהוא! תודה אני
אני (24/12/2008)
2. ///////////
חבל שהמלון הזה לא פה בארץ ! שמישהו ייקח יוזמה ויעשה גם משהו מושקע אצלנו אף מלון לא מושקע כמו בחו"ל.... הייה יכול להיות נחמד לדמיין אותי במלון :) אז יאלההההה תעשו גם מלון כזה כמו בחו"ל וכמות הנופשים יגדל הרבה יותר !!!!!!!
אודל לוי (04/01/2009)
3. ייחודי
מיוחד, אהבתי במיוחד את הבר-ממש יצירה!
מיכאל (15/03/2009)

         
 

דינה שהם // עיצוב תקשורת חזותית        בניית אתרים // QualityNet        כל הזכויות שמורות // מתחמי עיצוב בע"מ